O poháru

Nablýskaná, originální, překrásná... Taková je trofej pro vítěze Gambrinus ligy


Ligová fotbalová asociace (LFA) se v jubilejním 20. ročníku české nejvyšší soutěže rozhodla nadělit lize dárek v podobě nové trofeje pro vítěze Gambrinus ligy.

Jejímu vzniku předcházely dva měsíce nekonečných množství skic, návrhů a nápadů a řemeslné práce. Výsledek je ovšem skvostný. Nová, nablyštěná, unikátní.

„Gambrinus lize jsme k jejímu dvacátému výročí nadělili mnoho dárků, ale tohle byl jeden z těch největších. Nová trofej svými tvary vychází z té předchozí. Věřím, že se bude líbit nejenom fanouškům, ale především samotným klubům a jejich hráčům, kteří o ni budou v následujích letech bojovat," svěřil se při oficiálním představení na jaře 2013 Dušan Svoboda, předseda LFA.

Trofej je vysoká 700 mm, její šířka je 521 mm. Bez podstavce váží téměř jedenáct kilo s ním dokonce patnáct! Její váha jí dodává punc důstojnosti.

„Nový pohár pro mistra je krásný dárek k 20. narozeninám Gambrinus ligy. Je to další krok k větší atraktivitě fotbalu v České republice, což je trend, který jako generální partner dlouhodobě podporujeme," řekl Miroslav Peichl, manažer Plzeňského Prazdroje.

Designérem originálního díla je Natálie Chalcarzová. „Skicování poháru předcházela podrobná rešerše toho, jaký mají pohár evropské soutěže. Přiklonila jsem se k jednoduché variantě klasické trofeje. Už v antice ladnost křivek vymysleli. V jednoduchosti je krása," prozradila nadaná umělkyně.

Její návrh přešel v realizaci pod rukama Milana Zdeňka. V jeho manufaktuře na severu Čech tak za několik týdnů spatřila svět nová trofej. Na celé dílo dohlížel Vladimír Židlický z Atelieru Židlický.

Které týmy a kteří hráči patří mezi ty privilegované, kteří mohli trofej pro českého mistra držet?